Око за око

Хоча надворі ХХІ століття, ворогуючі клани та кревна помста мала би відійти в минуле, проте одним з найпоширеніших мотивів до вчинення злочинів залишається саме помста, розплата.

Крайнім її виявом є самосуд, який, хоч і рідко, та все-таки трапляється в сучасному суспільстві. “Сучасна людина, на жаль, не довіряє відповідним структурам і вважає, що в важких життєвих ситуаціях може розібратися тільки сама. Люди, що йдуть на подібні злочини, як би дивно це не прозвучало, вважають це справою особистої честі, а тому, відповідно, і про наслідки не замислюються. Тому немає нічого дивного в тому, що люди, що пішли на самосуд чи ще якийсь вид розплати, на слідстві порівняно легко зізнаються в скоєному”, – говорить приватний психолог-консультант Ярослава Гапонова. “Помилково вважають, що подібного роду злочинці не шкодують про скоєне – усвідомлення того, що вони вчинили злочин, приходить приблизно через півроку, і в психологічному плані муки совісті такої людини набагато важчі за ті, які відчувають злочинці після вбивства в стані афекту, – роз’яснює Ярослава Володимирівна.
Головною причиною вчинення самосудів чи інших розправ є задавнена і невисловлена вчасно образа – навіть незначний конфлікт чи непорозуміння, нез’ясований вчасно, може призвести до того, що ображена людина захоче “відігратися”. Тому психологи-конфліктологи радять розв’язувати суперечки в момент виникнення, не шукаючи для цього іншої нагоди. Переважно ситуація виглядає інакше – ображена сторона виношує образу, шукаючи способу відплатитися. Досить такій людині сильно сп’яніти чи втратити адекватність внаслідок дії наркотиків – як та колишня образа стає проблемою номер один, людина прагне покарати образника. Способи вибираються далеко не найгуманніші – від побоїв різної тяжкості і до вбивства. Виявляється, що підставою для фізичної розправи може бути як важкі особисті обставини, так і банальне непорозуміння.
Так, в 2008 році інтернет-простір заполонив відеоролик, на якому група молодиків нещадно б’ють молоду жінку, коли ж вона перестала подавати хоч якихось ознак життя, їй проломили голову уламком бетонної плити. Якщо придивитися уважніше, то стає зрозуміло, що події відбуваються в околиці чернівецького заводу “Гравітон”, а з супровідних реплік тих, що вчиняють таке звірство, випливає, що чоловіки вчинили самосуд над повією, яка свідомо всіх їх заразила СНІДом. “Така дикість в наш час просто вражає. І про жорстокість суспільства, молоді, говорить навіть не те, що вчинено самосуд над жінкою. Так само дивним і відразливим є те, що з цієї розправи зробили видовище – зазняли на камеру, підмонтували музику, викинули в інтернет… Дико. Вони всі звинувачують ту жінку, що вона поламала їм життя. А воно доти було бездоганне? Вони ж з самого початку знали, з ким мають справу “, – ділиться враженнями після перегляду сумнозвісного відеоролика чернівчанин Олександр Гершин.
Зараз модним вважається зазняти стрілянину чи щось на кшталт, закинути в інтернет-мережу і насолоджуватися від того, як кримінал стає лідером переглядів. Відеоролики з поміткою “непостановочне”, “реальна зйомка” спочатку викликають шок, потім цікавість у непідготовленого глядача,а вже потім нав’язують йому думку, що це – норма, вони – герої, так і треба стояти за себе…
Досить поширеним мотивом до пізнішої відплати стає публічна образа. Так, в січні позаминулого року такий конфлікт став причиною перестрілки в м.Вашківці, в результату якої трьох осіб поранено, один з них загинув. Як з’ясувала слідча оперативна група Вижницького РВУМВС, під час храмового свята в с.Чортория Кіцманського району напередодні всі троє потерпілих стали учасниками гострого конфлікту з місцевими жителями, з якого вийшли переможцями. Ображені кіцманчани затамували злість, зібрали більшу компанію і захотіли помститися нахабним гостям. Відкрита хаотична стрільба, що спричинила важкі поранення та смерть – до таких крайнощів дійшли буковинці, відстоюючи власну гідність. Та чи сумісні подібного роду вчинки з тою ж таки гідністю – питання, вочевидь, риторичне.
Не повернені вчасно гроші, розрив стосунків, обман – в таких ситуаціях люди так само нерідко ловляться за зброю. Нерозумно припускати, що самосуд може щось вирішити. Проте до нього вдаються, не дивлячись ні на що. Нехороша мода з “лихих 90-х”, яка навчила “розбиратися”, ігноруючи всякі законодавчі, моральні чи релігійні норми тягнеться й до сьогодні, набуваючи все нових рис.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ