Влада «рулює» – громада регулює!

 

11 січня 2011 року вступив в дію Закон України «Про прискорений перегляд регуляторних актів, прийнятих органами та посадовими особами місцевого самоврядування». Його розробником був Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва.

Відповідно до закону протягом 90 днів усі чинні на сьогодні регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, будуть переглянуті у прискореному порядку.

Регуляторні акти аналізуватимуться робочими комісіями на відповідність принципам державної регуляторної політики. За результатами аналізу регуляторні акти, які не відповідають принципам державної регуляторної політики, будуть або змінені, або скасовані.

 

 

Такі законодавчі зміни дозволять упорядкувати нормативну базу. Зокрема, серед іншого, і видачу документів дозвільного характеру. Наразі поширена практика, коли органи місцевого самоврядування своїми нормативно-правовими актами запроваджують нові дозвільні документи, необхідність одержання яких не передбачена законодавством. Відповідно до нового закону, всі подібні акти органів місцевого самоврядування будуть переглянуті і приведені у відповідність до законодавства.

Прискорений перегляд регуляторних актів зменшить регуляторний тиск на суб`єктів господарської діяльності шляхом спрощення процедур державного регулювання економіки та зменшення пов`язаних із цим фінансових та інших витрат підприємців.

Необхідно зазначити, що за понад шестирічну дію Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» активність громадськості у впливі на діяльність регуляторних органів та прийняття ними певних рішень залишається дуже низькою. Переважна більшість суб’єктів не використовують можливості впливати на прийняті рішення правовим шляхом або звертаються до цього не зовсім вчасно. Правом ініціювати підготовку проекту регуляторного акта майже не користуються. Право безпосередньо брати участь у підготовці та узгодженні проекту регуляторного акта використовується вкрай рідко. Частіше суб’єкти господарювання виявляють активність уже після прийняття регуляторного акта шляхом подання скарг до спеціально уповноваженого органу – Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва або позовів до суду про визнання недійсним та скасування того чи іншого регуляторного акта. Інколи (але далеко не завжди) такі дії дають позитивний результат.

Закон «Про прискорений перегляд регуляторних актів, прийнятих органами та посадовими особами місцевого самоврядування» був розроблений з вищезазначеною метою, а також з метою наближення України до світової практики впровадження регуляторної політики. Він дасть можливість забезпечити додержання принципів державної регуляторної політики у здійсненні місцевого самоврядування.

 

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ